Skip to content

Petr Korda – z národního hrdiny štvancem

Do popředí na místa, kde býval fotbal a hokej se vydral tenis. Dnes se podíváme na jednoho z velikánů dob minulých, a to je Petr Korda. Rodilý Pražák, téměř dvoumetrový – 190 cm a 78 kg vážící, se narodil 23. ledna 1968. Poprvé, kdy to vypadalo, že bude hodně vysoko, se začalo, když vyhrál tzv. pardubickou juniorku. To tehdy něco znamenalo. Do profesionálního kolotoče, tedy lépe řečeno do soubojů v mužském tenisu vstoupil v roce 1987.

tenisová raketa

Už po roce dokázal vyhrát první titul ve čtyřhře s dalším tehdejším hráčem Milanem Šrejberem. Ovšem co se týká dvouhry, tak se na první titul načekal docela dlouho. Stalo se tomu po čtyřech letech, čili v roce 1991, kdy se mu zadařilo na turnaji v USA, konkrétně to bylo v New Havenu, kdy stál proti Goranu Ivaniševičovi, což byl dělostřelec. Tak se říkalo a říká hráčům s dělovým servisem. Obvykle jsou to dvoumetroví tenisté.

S Ivaniševičem si dokonce zahrál po boku finále čtyřhry na French Open 1990. Bohužel pro ně prohráli. Co se týká dvouhry na French Open, tak i v tomto případě to bylo finále proti Jimu Courierovi. To Petr Korda také pohrál. Australian Open je osud Petra Kordy. V roce 1996 zde zvítězil ve čtyřhře, kde mu byl partnerem Švéd Stefan Edberg. V roce 1998 si připsal největší úspěch kariéry. Ve finále tohoto grandslamu porazil Chilana Marcela Riose, se kterým ho pojilo posléze i přátelství.

Tímto pádem se dostal na druhé místo světového žebříčku hned za v té době nepřekonatelného Peta Samprase. Co se týká čtyřhry, tak tam byl nejlépe na skvělém desátém místě. Petr Korda vyhrál samozřejmě další turnaje, tohle je jen menší výčet. Stejného roku 1998 přišel velký šok. V tomto roce byl celkem devětkrát testován na doping a negativně. Najednou přišla zpráva, že byl pozitivně testován na anabolický steroid nandrolon.
tenisový míček

Petr Korda se odvolal a dokonce mu bylo dovoleno, že může pokračovat v kariéře. Ovšem proti tomu se zvedla obrovská vlna nesouhlasu mezi tenisty. Proti byl například Jim Courier, který byl velmi radikální nebo například Karol Kučera. I Ivan Lendl, což je rodinný přítel klanu Kordových, byl za přísnější trest. A mnoho dalších tenistů se také přimlouvalo za Petra Kordu – Boris Becker, Andre Agassi.

Mezi fanoušky se neslo, že to na něj bylo připravené, jelikož se ho ti nejlepší tenisté světa extrémně báli. Petr Korda dokázal bez problému utavit každého soupeře. Vynikal mimo jiné extrémní výdrží oproti těm druhým. Kromě toho je pověstný svými nůžkami, které vystřihoval nohami. Petr Korda je ženatý už dlouhých 26 let. Jeho manželkou se stala Regina Kordová, rozená Rajchrtová, což je také bývalá tenistka a mají spolu tři děti – první dcera Jessica Regina, narozená 2003, druhá dcera Nelly Ann –  1998 – obě jsou golfistky a syn Sebastian narozený 2000 je tenista.

Avatar